PT8A263PE OverviewSensor and detector interface is packaged with the materials of Tube.16-DIP (0.300, 7.62mm) pacakge is used for space saving.As a type of Infrared (IR), it is able to provide superior performance.The technique of Through Hole is employed as its mounting type.The operating temperature should be kept at -20°C~70°C to avoid unnecessary cooling process.16 terminations are used to prevent signals from reflecting off the end of the transmission line.Sensor and detector interface is configured wSensor and detector interfaceh 1 functions.Sensor and detector interface is allowable to use wSensor and detector interfaceh the supply current of 120μA.The minimum supply voltage is kept at 4.75V.The maximum supply voltage is maintained at 6V.
PT8A263PE Featuresconsumer IC type: 4.75V
PT8A263PE ApplicationsThere are a lot of Diodes Incorporated
PT8A263PE applications of sensor and detector interfaces.
Security system intrusion detection
Automatic doors
Engine Knock Detector Signal Processing
Analog Signal Processing With Filter Characteristics
Camshaft VRS Interfaces
Crankshaft VRS Interfaces
Vehicle Speed VRS Interfaces
Automatic Lighting (Residential and Commercial)
Automation of Doors
Motion Triggered Events (Animal photography)
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 16-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Surface Mount | NO |
| Operating Temperature | -20°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | Not Applicable |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Infrared (IR) |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Terminal Position | DUAL |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| JESD-30 Code | R-PDIP-T16 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.75V |
| Current - Supply | 120μA |
| Length | 19mm |
| Height Seated (Max) | 4.31mm |
| Width | 7.62mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |