RE46C165SW16TF OverviewSensor and detector interface is packaged wSensor and detector interfaceh materials from Tape & Reel (TR).For the purpose of saving space, the 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package is used.The Smoke Detector type provides superior performance as it is a type of Smoke Detector.As a mounting technique, Surface Mount is utilized.A temperature of -25°C~75°C should be maintained during operation to avoid unnecessary cooling.As an input type, it uses Photoelectric.Signals are prevented from reflecting off 16 terminations.According to its base part number of RE46C165, related electronic components can be found.1 functions are configured in it.With a supply voltage of 9V, it operates.Essentially, it is a 16-pin electronic device.The pins of a 16 component have been designed to perform specific functions.Mounted in the way of Surface Mount, Through Hole.Voltage is used as the output type.By maintaining an operating supply current of 6μA it is possible to achieve improved efficiency.With a supply current of 6µA, it is permitted to be used.A minimum voltage of 6V is maintained for the supply.The software is optimized for operation at the power supplies of 9V.The device is designed for use in applications with a supply voltage of 12V.The supplier device package for this device is 16-SOIC.A member of the -- series, it provides a designer with an extremely efficient and reliable device suitable for a wide range of applications.
RE46C165SW16TF FeaturesWith 9V channels
operate temperature at the range of 6μA
consumer IC type: 6V
RE46C165SW16TF ApplicationsThere are a lot of Microchip Technology
RE46C165SW16TF applications of sensor and detector interfaces.
Analog Signal Processing With Filter Characteristics
Camshaft VRS Interfaces
Crankshaft VRS Interfaces
Vehicle Speed VRS Interfaces
Automatic Lighting (Residential and Commercial)
Automation of Doors
Motion Triggered Events (Animal photography)
Position sensor
Level transmitter
Proximity sensor
| Mount | Surface Mount, Through Hole |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Number of Pins | 16 |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Base Product Number | RE46C165 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Obsolete |
| Operating Temperature | -25°C~75°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2010 |
| Series | -- |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| Termination | SMD/SMT |
| Type | Smoke Detector |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 9V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | RE46C165 |
| Pin Count | 16 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Output Type | Voltage |
| Operating Supply Voltage | 12V |
| Power Supplies | 9V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 6V |
| Interface | -- |
| Operating Supply Current | 6μA |
| Quiescent Current | 5.5μA |
| Input Type | Photoelectric |
| Current - Supply | 6µA |
| Height | 4.953mm |
| Length | 19.685mm |
| Width | 7.112mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |