ZSSC3240CI5C OverviewDie pacakge is used for space saving.As a type of Signal Conditioner, it is able to provide superior performance.The technique of Surface Mount is employed as its mounting type.The operating temperature should be kept at -40°C ~ 125°C (TA) to avoid unnecessary cooling process.Sensor and detector interface adopts Analog as Sensor and detector interfaces input type.Sensor and detector interface uses 1-Wire®, I²C, SPI as Sensor and detector interfaces output type.Sensor and detector interface is allowable to use wSensor and detector interfaceh the supply current of 2.8 mA.Sensor and detector interface employs Die as Sensor and detector interfaces supplier device package.As a member of - series, it provides the designer with an extremely efficient and reliable device for use in a wide variety of applications.
ZSSC3240CI5C FeaturesZSSC3240CI5C ApplicationsThere are a lot of Renesas
ZSSC3240CI5C applications of sensor and detector interfaces.
Security system intrusion detection
Automatic doors
Engine Knock Detector Signal Processing
Analog Signal Processing With Filter Characteristics
Camshaft VRS Interfaces
Crankshaft VRS Interfaces
Vehicle Speed VRS Interfaces
Automatic Lighting (Residential and Commercial)
Automation of Doors
Motion Triggered Events (Animal photography)
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Die |
| Supplier Device Package | Die |
| Package | Tray |
| Mfr | Renesas |
| Product Status | Active |
| Factory Pack Quantity:Factory Pack Quantity | 10970 |
| Manufacturer | Renesas Electronics |
| Brand | Renesas Electronics |
| RoHS | Details |
| Maximum Operating Temperature | + 125 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Series | - |
| Type | Signal Conditioner |
| Output Type | 1-Wire®, I²C, SPI |
| Input Type | Analog |
| Current - Supply | 2.8 mA |
| Product Type | Signal Conditioning |
| Product | Signal Conditioners/Converters |
| Voltage Rating | 2.7 V to 5.5 V |
| Product Category | Renesas Electronics |