S4MF03107SPZQQ1 OverviewThe package is 100-LQFP-shaped. There are 4 I/Os. In the case of the IC chip, the type of mounting is Surface Mount. Microcontroller is based on the 16/32-Bit core architecture. The type of program memory it uses is FLASH. Temperatures in the range of -40°C~125°C TA are operated by this Microcontroller. It is part of the Automotive, AEC-Q100, Hercules™ TMS470M ARM® Cortex®-M3 series of electrical components. Having a size of 320KB 320K x 8, Microcontroller has a program memory of X bytes. A ARM® Cortex®-M3 Core Processor is at the core of this Microcontroller. This device belongs to the MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs category. IC Chip 100 has 100 terminations. 32-bits are used for its size. IC Chip has 3.3V volt supply outputs. With NO DMA channels, Microcontroller chip can handle large data transfers. 320kB is the size of the memory in the IC part. Using the base part number 4MF03107, you will be able to find alternatives for the part. Using a 50MHz frequency, this electronic part can perform efficiently. Devices work in NO PWM channels. On the chip, 100 pins are accessible. The pin count is 100. There is an embedded the CORTEX-R4F CPU family inside the device, which makes it a powerful device. In addition, it comes with a ARM core architecture. It has 49 Programmable Input/Output pins that can be programmed. A total of 8 UART channels are available on it. The ADC channel count on this device totals up to 16 channels. This part has 4 serial I/Os that are integrated into it. A total of 4 external interrupts are included in the Microcontroller as well.
S4MF03107SPZQQ1 Features100-LQFP package
Mounting type of Surface Mount
S4MF03107SPZQQ1 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
S4MF03107SPZQQ1 Microcontroller applications.
Instrument control
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 days ago) |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 100-LQFP |
| Number of Pins | 100 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | Automotive, AEC-Q100, Hercules™ TMS470M ARM® Cortex®-M3 |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 100 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 50MHz |
| Base Part Number | 4MF03107 |
| Pin Count | 100 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Interface | CAN, Ethernet, I2C, IrDA, LIN, SCI, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 320kB |
| Oscillator Type | External |
| Number of I/O | 4 |
| Speed | 80 MHz |
| RAM Size | 16K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.4V~1.7V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M3 |
| Peripherals | POR, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 16/32-Bit |
| Program Memory Size | 320KB 320K x 8 |
| Connectivity | CANbus, LINbus, SCI, SPI, UART/USART |
| Supply Current-Max | 110mA |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 16x10b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 16b |
| PWM Channels | NO |
| Core Architecture | ARM |
| CPU Family | CORTEX-R4F |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Number of Programmable I/O | 49 |
| Format | FIXED-POINT |
| Integrated Cache | NO |
| RAM (words) | 16 |
| Number of UART Channels | 2 |
| Number of ADC Channels | 16 |
| Number of Serial I/Os | 4 |
| Number of External Interrupts | 4 |
| Height | 1.6mm |
| Length | 14mm |
| Width | 14mm |
| Thickness | 1.4mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |