![]()
Add to cart |
The STM32F042x4/x6 microcontrollers incorporate the high-performance ARM? Cortex?-M0 32-bit RISC core operating at up to 48 MHz frequency, high-speed embedded memories (up to 32 Kbytes of Flash memory and 6 Kbytes of SRAM), and an extensive range of enhanced peripherals and I/Os. All devices offer standard communication interfaces (one I2C, two SPIs/one I2S, one HDMI CEC, and two USARTs), one USB Full-speed device (crystal-less), one CAN, one 12-bit ADC, four 16-bit timers, one 32-bit timer, and an advanced-control PWM timer.
Core: ARM? 32-bit Cortex?-M0 CPU,
frequency up to 48 MHz
Memories
– 16 to 32 Kbytes of Flash memory
– 6 Kbytes of SRAM with HW parity
CRC calculation unit
Reset and power management
– Digital and I/Os supply: VDD = 2 V to 3.6 V
– Analog supply: VDDA = from VDD to 3.6 V
– Selected I/Os: VDDIO2 = 1.65 V to 3.6 V
– Power-on/Power down reset (POR/PDR)
– Programmable voltage detector (PVD)
– Low power modes: Sleep, Stop, Standby
– VBAT supply for RTC and backup registers
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 7 months ago) |
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 20 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | STM32F0 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| ECCN Code | 3A991.A.2 |
| Max Power Dissipation | 263mW |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Frequency | 48MHz |
| Base Part Number | STM32F04 |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2V |
| Interface | CAN, HDMI, I2C, I2S, IrDA, LIN, SPI, UART, USART, USB |
| Memory Size | 16kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 16 |
| RAM Size | 6K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.65V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M0 |
| Peripherals | DMA, I2S, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 16KB 16K x 8 |
| Connectivity | CANbus, HDMI-CEC, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 12x12b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| Data Bus Width | 32b |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | NO |
| Number of Timers/Counters | 6 |
| Core Architecture | ARM |
| On Chip Program ROM Width | 8 |
| Height Seated (Max) | 1.2mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |