![]()
Add to cart |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 40-VFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 40-QFN (6x6) |
| Package | Bulk |
| Mfr | PEI-Genesis |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | S6BP401 |
| Series | * |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Voltage - Supply | 2.97V ~ 5.5V |
| Number of Outputs | 6 |
| Topology | Step-Down (Buck) Synchronous (4), Linear (LDO) (2) |
| Frequency - Switching | 2.1MHz |
| w/Sequencer | No |
| Voltage/Current - Output 1 | 1.25V, 2A |
| Voltage/Current - Output 2 | 1.125V, 3A |
| Voltage/Current - Output 3 | 2.55V, 2A |
| w/LED Driver | No |
| w/Supervisor | No |