| Factory Lead Time | 20 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 40-VFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~125°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Published | 2016 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 40 |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Voltage - Supply | 2.97V~5.5V |
| Terminal Position | QUAD |
| Number of Functions | 6 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| JESD-30 Code | S-PQCC-N40 |
| Number of Outputs | 6 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.5V |
| Number of Channels | 6 |
| Analog IC - Other Type | POWER SUPPLY MANAGEMENT CIRCUIT |
| Adjustable Threshold | NO |
| Topology | Step-Down (Buck) Synchronous (4), Linear (LDO) (2) |
| Frequency - Switching | 2.1MHz |
| Threshold Voltage | +3.95V |
| w/Sequencer | No |
| Voltage/Current - Output 1 | 1.5V 2A |
| Voltage/Current - Output 2 | 1.1V 3A |
| Voltage/Current - Output 3 | 2.5V 2A |
| Height Seated (Max) | 0.9mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |