| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e6 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Not For New Designs |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin/Bismuth (Sn/Bi) |
| Additional Feature | DETECTION THRESHOLD VOLTAGE IS 4.350V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 10 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G8 |
| Function | Battery Protection |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 10V |
| Power Supplies | 1.5/10V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.5V |
| Number of Channels | 2 |
| Analog IC - Other Type | POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT |
| Adjustable Threshold | YES |
| Supply Current-Max (Isup) | 0.01mA |
| Fault Protection | Over Current, Over Voltage |
| Battery Chemistry | Lithium Ion/Polymer |
| Number of Cells | 2 |
| Length | 4.4mm |
| Height Seated (Max) | 1.1mm |
| Width | 3mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |