![]()
Add to cart |
| Factory Lead Time | 20 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-WSSOP, 8-MSOP (0.110, 2.80mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin (Sn) |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage | 9.2V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G8 |
| Function | Battery Protection |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 24V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3.6V |
| Number of Channels | 1 |
| Analog IC - Other Type | POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT |
| Adjustable Threshold | NO |
| Fault Protection | Over Voltage |
| Battery Chemistry | Lithium-Ion |
| Number of Cells | 1 ~ 4 |
| Length | 2.9mm |
| Height Seated (Max) | 0.8mm |
| Width | 2.8mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |