SA575DG OverviewThe book is also accompanied by a case, which only adds to the value of the book. As a mounting type, Surface Mount is recommended for it. A 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) case has been embedded with it. I have a device with 2 channels attached to it. In this part, you will find Compandor functions that you may find useful. In addition to being used in Consumer Audio, Telecommunication Systems, the device can be used in Y as well. Votage is supplied within the specified time frame. -40°C~85°C TA is the range of temperature for this device. This chip has 20 terminations, which means it has 20 terminations on it. The SA575 family of parts can be found by searching for a part number that is similar to it. As far as the 20 pins on the chip are concerned, they are accessible. It is important that the minimum supply voltage (Vsup) for this part is greater than 3V. The voltage can be given at 5V volts. Max supply voltage (Vsup) reaches 7V. When a 5V-voltage supply is applied, the chip conducts. The supply voltage of the device can be as high as 5V. An analog IC, referred to as COMPANDER, is used by this device to generate analog signals. If the voltage gain is to stay at 1.5 dB, it should be set to 1.5 dB. It is important to know that there is a 0.02MHz bandwidth for data transfer.
SA575DG FeaturesWith 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) channels
operate temperature at the range of -40°C~85°C TA
Supply voltage at 5V volts
SA575DG ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
SA575DG Audio Special Purpose applications.
Replacement of DIR1703
Other Applications Requiring S/PDIF Receiver
Audio Differential Line Drivers
Audio Mix Consoles
Distribution Amplifiers
Graphic and P arametric Equalizers
Dynamic Range Processors
Digital Effects Processors
Telecom Systems
Hi-Fi Equipment
| Lifecycle Status | LIFETIME (Last Updated: 2 days ago) |
| Factory Lead Time | 4 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 20 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Published | 2005 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 20 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin (Sn) |
| Applications | Consumer Audio, Telecommunication Systems |
| Max Power Dissipation | 1.116W |
| Voltage - Supply | 3V~7V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 5V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | SA575 |
| Function | Compandor |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 7V |
| Power Supplies | 5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Number of Channels | 2 |
| Interface | Analog |
| Analog IC - Other Type | COMPANDER |
| Nominal Supply Current | 4.2mA |
| Output Power | 1.116W |
| Common Mode Rejection Ratio | 80 dB |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Input Offset Voltage (Vos) | 3mV |
| Bandwidth | 0.02MHz |
| Gain Bandwidth Product | 3MHz |
| Supply Current-Max (Isup) | 5.5mA |
| Gain | 1.5 dB |
| Positive Input Voltage-Max | 7V |
| Height | 2.4mm |
| Length | 12.95mm |
| Width | 7.6mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Supplier Device Package | 20-SOIC |
| Part Status | Last Time Buy |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Mfr | onsemi |
| Series | - |
| Product Status | Obsolete |
| Voltage - Supply | 3V ~ 7V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Specifications | - |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |