SA575DTBG OverviewThe book is also accompanied by a case, which only adds to the value of the book. As a mounting type, Surface Mount is recommended for it. A 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) case has been embedded with it. I have a device with 2 channels attached to it. In this part, you will find Compandor functions that you may find useful. In addition to being used in Consumer Audio, Telecommunication Systems, the device can be used in Y as well. Votage is supplied within the specified time frame. -40°C~85°C TA is the range of temperature for this device. This chip has 20 terminations, which means it has 20 terminations on it. The SA575 family of parts can be found by searching for a part number that is similar to it. As far as the 20 pins on the chip are concerned, they are accessible. It is important that the minimum supply voltage (Vsup) for this part is greater than 3V. The voltage can be given at 5V volts. Max supply voltage (Vsup) reaches 7V. The supply voltage of the device can be as high as 5V. An analog IC, referred to as COMPANDER, is used by this device to generate analog signals. If the voltage gain is to stay at 1.5 dB, it should be set to 1.5 dB. It is important to know that there is a 0.02MHz bandwidth for data transfer.
SA575DTBG FeaturesWith 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) channels
operate temperature at the range of -40°C~85°C TA
Supply voltage at 5V volts
SA575DTBG ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
SA575DTBG Audio Special Purpose applications.
Replacement of DIR1703
Other Applications Requiring S/PDIF Receiver
Audio Differential Line Drivers
Audio Mix Consoles
Distribution Amplifiers
Graphic and P arametric Equalizers
Dynamic Range Processors
Digital Effects Processors
Telecom Systems
Hi-Fi Equipment
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 day ago) |
| Factory Lead Time | 7 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 20 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Published | 2005 |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Applications | Consumer Audio, Telecommunication Systems |
| Max Power Dissipation | 1.068W |
| Voltage - Supply | 3V~7V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | SA575 |
| Function | Compandor |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 7V |
| Power Supplies | 5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Number of Channels | 2 |
| Interface | Analog |
| Analog IC - Other Type | COMPANDER |
| Output Power | 1.068W |
| Common Mode Rejection Ratio | 60 dB |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Bandwidth | 0.02MHz |
| Supply Current-Max (Isup) | 5.5mA |
| Gain | 1.5 dB |
| Load Impedance | 600Ohm |
| Positive Input Voltage-Max | 7V |
| Height | 1.05mm |
| Length | 6.6mm |
| Width | 4.5mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Series | SA Series |
| Mfr | onsemi |
| Series | - |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 3V ~ 7V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Specifications | - |
| Package / Case | 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Supplier Device Package | 20-TSSOP |