STA333MLJ13TR OverviewWith the book, you will also receive a case study. In terms of mounting type, the recommended type is Surface Mount. In this case, it is embedded in the 36-BFSOP (0.295, 7.50mm Width) Exposed Pad case. This device has a 2 channel configuration. To assist you, this part includes Fully Integrated Processor functions. It is possible to apply the device in the Pre-Amplifier axis. Votage will be supplied within the period of 4.5V~20V. In terms of temperature, this device works within a range of 0°C~70°C TA. The chip has 36 terminations. If you search for the STA333 family of parts, you will be able to find similar parts. I would like you to refer to the related specifications of the device: Direct Digital Amplification. Sorting by CONSUMER CIRCUIT can be done based on what type of consumer IC the part contains. Vsup (supply voltage) should not be less than 4.5V when using this part. In this case, Vsup reaches its maximal value at 18V. A Sound Terminal™ series electrical component is represented by this.
STA333MLJ13TR FeaturesWith 36-BFSOP (0.295, 7.50mm Width) Exposed Pad channels
operate temperature at the range of 0°C~70°C TA
consumer IC type: CONSUMER CIRCUIT
STA333MLJ13TR ApplicationsThere are a lot of STMicroelectronics
STA333MLJ13TR Audio Special Purpose applications.
Recording Systems
High-End Audio/Sound Card for PC
Replacement of DIR1703
Other Applications Requiring S/PDIF Receiver
Audio Differential Line Drivers
Audio Mix Consoles
Distribution Amplifiers
Graphic and P arametric Equalizers
Dynamic Range Processors
Digital Effects Processors
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 36-BFSOP (0.295, 7.50mm Width) Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~70°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | Sound Terminal™ |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 36 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Applications | Pre-Amplifier |
| Voltage - Supply | 4.5V~20V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | STA333 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G36 |
| Function | Fully Integrated Processor |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 18V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.5V |
| Number of Channels | 2 |
| Interface | I2S |
| Specifications | Direct Digital Amplification |
| Consumer IC Type | CONSUMER CIRCUIT |
| Length | 10.3mm |
| Width | 7.5mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Mfr | STMicroelectronics |
| Series | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Fully Integrated Processor |
| Function | Pre-Amplifier |
| Applications | 2 |
| Number of Channels | I²S |
| Interface | 4.5V ~ 20V |
| Voltage - Supply | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Operating Temperature | Direct Digital Amplification |
| Specifications | Surface Mount |
| Mounting Type | 36-PowerBFSOP (0.295", 7.50mm Width) |
| Package / Case | PowerSSO-36 EPD |
| Supplier Device Package | |