SC16C554DIA68,512 OverviewThere is a cost-effective package 68-LCC (J-Lead) available.Transmissions are made using 4, QUART channels.As for packaging, Tube is chosen.The type uPs/uCs/Peripheral ICs of this circuit is SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL.A configuration of 68 terminations is used.This device is powered by a voltage of 3.3V.At present, this electronic part has a status of Obsolete.A total of 4 serial I/Os are used to communicate data.You can mount it by using Surface Mount.There is 2.5V 3.3V 5V supply voltage for it.An 68-pin integrated circuit is what this particular device is.This IC operates at a clock frequency of 80MHz.Maximum operating temperature is 85°C.If a power supply of 2.5/5V is available, electronic designers can use it with confidence.Furthermore, it is also capable of OPERATES AT 2.25 V MINIMUM SUPPLY.As a base part number, it is specified as SC16C554.Temperatures as low as -40°C are acceptable to it.
SC16C554DIA68,512 Features4 serial I/Os
Clock frequency of 80MHz
Power supplies of 2.5/5V
OPERATES AT 2.25 V MINIMUM SUPPLY
SC16C554DIA68,512 ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
SC16C554DIA68,512 UARTs applications.
Communications equipment
White goods
Battery Operated Electronics
Handheld Terminal
Personal Digital Assistants
Cellular Phones DataPort
Wireless Infrared Data Communications Systems
Handheld Terminals and Tablets
Handheld Computers
Wireless Portable Point-of-Sale Terminals
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 68-LCC (J-Lead) |
| Surface Mount | YES |
| Packaging | Tube |
| Published | 2000 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 68 |
| Additional Feature | OPERATES AT 2.25 V MINIMUM SUPPLY |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Voltage - Supply | 2.5V 3.3V 5V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | J BEND |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 245 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | SC16C554 |
| Pin Count | 68 |
| JESD-30 Code | S-PQCC-J68 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Temperature (Max) | 85°C |
| Operating Temperature (Min) | -40°C |
| Power Supplies | 2.5/5V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Channels | 4, QUART |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL |
| Clock Frequency | 80MHz |
| Address Bus Width | 5 |
| Boundary Scan | NO |
| Low Power Mode | YES |
| External Data Bus Width | 8 |
| Data Rate (Max) | 5Mbps |
| Number of Serial I/Os | 4 |
| Data Transfer Rate-Max | 0.625 MBps |
| Communication Protocol | ASYNC, BIT |
| FIFO's | 16 Byte |
| With False Start Bit Detection | Yes |
| Length | 24.23mm |
| Height Seated (Max) | 4.57mm |
| Width | 24.23mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |