XR16L2450IJ-F OverviewThis product is available in a cost-effective package called 44-LCC (J-Lead).The transmission is conducted over 2, DUART channels.Tube is used in terms of packaging.As of right now, this electronic part is in a Obsolete status.A method of mounting it is through Surface Mount.There is a voltage supply of 0 volts for the device.There are some characteristics of Internal Oscillator, Timer/Counter that are present in it.
XR16L2450IJ-F FeaturesXR16L2450IJ-F ApplicationsThere are a lot of MaxLinear, Inc.
XR16L2450IJ-F UARTs applications.
Personal Digital Assistants
Cellular Phones DataPort
Wireless Infrared Data Communications Systems
Handheld Terminals and Tablets
Handheld Computers
Wireless Portable Point-of-Sale Terminals
GPS Devices
Personal Digital Assistants Modules
Battery Operated Instruments
Multimedia Systems
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 44-LCC (J-Lead) |
| Packaging | Tube |
| Feature | Internal Oscillator, Timer/Counter |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Voltage - Supply | 2.25V~5.5V |
| Number of Channels | 2, DUART |
| Protocol | RS232 |
| Data Rate (Max) | 1.5Mbps |
| FIFO's | 1 Byte |
| With False Start Bit Detection | Yes |
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | LCC |
| JESD-609 Code | e3 |
| Number of Terminations | 44 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | J BEND |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Pin Count | 44 |
| JESD-30 Code | S-PQCC-J44 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Temperature (Max) | 85°C |
| Operating Temperature (Min) | -40°C |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Power Supplies | 2.5/5V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.25V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL |
| Clock Frequency | 24MHz |
| Address Bus Width | 3 |
| Boundary Scan | NO |
| Low Power Mode | NO |
| External Data Bus Width | 8 |
| Number of Serial I/Os | 2 |
| Data Transfer Rate-Max | 0.1875 MBps |
| Communication Protocol | ASYNC, BIT |
| Data Encoding/Decoding Method | NRZ |
| Length | 16.585mm |
| Height Seated (Max) | 4.57mm |
| Width | 16.585mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |