SC16C650BIBS,128 OverviewAs for packaging, Tray is chosen.You can mount it by using Through Hole.A series of similarities lead us to include it in the subcategory of LED Indication.
SC16C650BIBS,128 FeaturesSC16C650BIBS,128 ApplicationsThere are a lot of Nexperia
SC16C650BIBS,128 UARTs applications.
Communications equipment
White goods
Battery Operated Electronics
Handheld Terminal
Personal Digital Assistants
Cellular Phones DataPort
Wireless Infrared Data Communications Systems
Handheld Terminals and Tablets
Handheld Computers
Wireless Portable Point-of-Sale Terminals
| Mounting Type | Through Hole |
| Factory Pack Quantity:Factory Pack Quantity | 100 |
| Manufacturer | BIVAR |
| Brand | Bivar |
| If - Forward Current | 20 mA |
| LED Size | 3 mm |
| RoHS | Details |
| Packaging | Tray |
| Subcategory | LED Indication |
| Configuration | 1 Single Color LED, Vertical |
| Viewing Angle | 35 deg |
| Luminous Intensity | 30 mcd |
| Product Type | LED Circuit Board Indicators |
| Illumination Color | Red |
| Wavelength | 625 nm |
| Vf - Forward Voltage | 2 V |
| Product Category | LED Circuit Board Indicators |