XR16C850CJ-F OverviewThere is a cost-effective PLCC package available for this product.The transmission of data takes place over 1 channels.The type SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL is used to identify the uPs/uCs/Peripheral ICs on the board.Configuration of this device involves 44 terminations.For its operation, it requires a supply voltage of 5V.Data is communicated via 1 serial I/Os.Electronic devices such as this are known as 44-pin integrated circuits.There is 36MHz clock frequency measured on this IC.UART is recommended that the operating temperature does not exceed 0°C to ensure long-term, normal performance.Ideally, the operating temperature should not exceed 70°C in order to ensure long-term performance.The configuration of this device is based on the 44 pins.The mount is done using Surface Mount.UART is possible to ensure reliabilUARTy when the supply voltage is kept below 5.5V.When the supply voltage is kept above 2.97V, reliability can be ensured.In order for the device to operate efficiently, 5V is the supply voltage.Furthermore, it has the ability to perform ALSO OPERATES AT 2.97V MINIMUM SUPPLY as well.
XR16C850CJ-F Features1 serial I/Os
Clock frequency of 36MHz
Operating supply voltage of 5V
ALSO OPERATES AT 2.97V MINIMUM SUPPLY
XR16C850CJ-F ApplicationsThere are a lot of Exar Corporation
XR16C850CJ-F UARTs applications.
Battery Operated Electronics
Handheld Terminal
Personal Digital Assistants
Cellular Phones DataPort
Wireless Infrared Data Communications Systems
Handheld Terminals and Tablets
Handheld Computers
Wireless Portable Point-of-Sale Terminals
GPS Devices
Personal Digital Assistants Modules
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | PLCC |
| Number of Pins | 44 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 44 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Additional Feature | ALSO OPERATES AT 2.97V MINIMUM SUPPLY |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | J BEND |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 5V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Pin Count | 44 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Number of Channels | 1 |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 2.97V |
| Nominal Supply Current | 4mA |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL |
| Clock Frequency | 36MHz |
| Data Rate | 2 Mbps |
| Address Bus Width | 3 |
| Boundary Scan | NO |
| Low Power Mode | YES |
| External Data Bus Width | 8 |
| Number of Serial I/Os | 1 |
| Bus Compatibility | ISA |
| Communication Protocol | ASYNC, BIT |
| Data Encoding/Decoding Method | NRZ |
| Height Seated (Max) | 4.57mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |