SC16C652IB48 OverviewIn order to make it more cost-effective, this product is also available in a package of LQFP.There is an uPs/uCs/Peripheral ICs type SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL which is used for it.In order to configure this device, 48 terminations are used.In order for it to operate, a voltage of 3.3V must be provided.Data communication is supported by 2 serial I/Os.This electronic device belongs to the 48-pin IC family.In this IC, the clock frequency is 80MHz.The device is capable of operating at temperatures as high as 85°C.Providing 3.3/5V power supplies is reliable and efficient for electronic designers.Furthermore, it was shown to be capable of performing ALSO OPERATES AT 2.5V SUPPLY.A minimum temperature of -40°C is required to operate it.Keeping the supply voltage below 3.63V is crucial for normal operation.Maintaining the supply voltage above 2.97V is crucial to ensuring normal operation.
SC16C652IB48 Features2 serial I/Os
Clock frequency of 80MHz
Power supplies of 3.3/5V
ALSO OPERATES AT 2.5V SUPPLY
SC16C652IB48 ApplicationsThere are a lot of NXP Semiconductors / Freescale
SC16C652IB48 UARTs applications.
Cellular Phones DataPort
Wireless Infrared Data Communications Systems
Handheld Terminals and Tablets
Handheld Computers
Wireless Portable Point-of-Sale Terminals
GPS Devices
Personal Digital Assistants Modules
Battery Operated Instruments
Multimedia Systems
Serial to Parallel/Parallel to Serial Converter
| Package / Case | LQFP |
| Surface Mount | YES |
| JESD-609 Code | e3 |
| Number of Terminations | 48 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Additional Feature | ALSO OPERATES AT 2.5V SUPPLY |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Pin Count | 48 |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G48 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Temperature (Max) | 85°C |
| Operating Temperature (Min) | -40°C |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.63V |
| Power Supplies | 3.3/5V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.97V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL |
| Clock Frequency | 80MHz |
| Data Rate | 5 Mbps |
| Address Bus Width | 3 |
| Boundary Scan | NO |
| Low Power Mode | YES |
| External Data Bus Width | 8 |
| Number of Serial I/Os | 2 |
| Communication Protocol | ASYNC, BIT |
| Length | 7mm |
| Height Seated (Max) | 1.6mm |
| Width | 7mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |