XR68M752IL32-F OverviewIn order to make it more cost-effective, this product is also available in a package of QFN EP.The transmission of information is carried out through 2 channels.When UART comes to packaging, Tray is adopted as the packaging method.There is an uPs/uCs/Peripheral ICs type SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL which is used for it.In order to configure this device, 32 terminations are used.In order for it to operate, a voltage of 3.3V must be provided.At present, this electronic part is in the state of Active.Data communication is supported by 2 serial I/Os.Mounting is done through Surface Mount.UART operates on a voltage of 1.62 V ~ 3.63 V.This electronic device belongs to the 32-pin IC family.In this IC, the clock frequency is 64MHz.For a long-term satisfactory performance, it is necessary not to exceed the operating temperature of -40°C.The operating temperature should be in excess of 85°C to ensure the normal work for a long time.The 32 pins are at the core of the device's configuration.The device is mounted in accordance with Surface Mount.As long as the supply voltage is kept below 3.63V, reliability can be ensured.Having a voltage higher than 1.62V can ensure reliability.Providing 1.8/3.3V power supplies is reliable and efficient for electronic designers.-- signifies that the electronic component belongs to the series.
XR68M752IL32-F Features2 serial I/Os
Clock frequency of 64MHz
Power supplies of 1.8/3.3V
XR68M752IL32-F ApplicationsThere are a lot of Exar Corporation
XR68M752IL32-F UARTs applications.
Cellular Phones DataPort
Wireless Infrared Data Communications Systems
Handheld Terminals and Tablets
Handheld Computers
Wireless Portable Point-of-Sale Terminals
GPS Devices
Personal Digital Assistants Modules
Battery Operated Instruments
Multimedia Systems
Serial to Parallel/Parallel to Serial Converter
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | QFN EP |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Pins | 32 |
| Supplier Device Package | 32-QFN (5x5) |
| Series | -- |
| Packaging | Tray |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 32 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Voltage - Supply | 1.62 V ~ 3.63 V |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Pin Count | 32 |
| Power Supplies | 1.8/3.3V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Channels | 2 |
| Max Supply Voltage | 3.63V |
| Min Supply Voltage | 1.62V |
| Nominal Supply Current | 2mA |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL |
| Clock Frequency | 64MHz |
| Data Rate | 16 Mbps |
| Address Bus Width | 3 |
| Protocol | RS232, RS422, RS485 |
| Boundary Scan | NO |
| Low Power Mode | YES |
| External Data Bus Width | 8 |
| Data Rate (Max) | 16Mbps |
| Number of Serial I/Os | 2 |
| Communication Protocol | ASYNC, BIT |
| With False Start Bit Detection | Yes |
| Features | Internal Oscillator, Timer/Counter |
| With Modem Control | Yes |
| With Auto Flow Control | Yes |
| With IrDA Encoder/Decoder | Yes |
| Length | 5mm |
| Height Seated (Max) | 1mm |
| Width | 5mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Package / Case | 32-VFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Feature | Internal Oscillator, Timer/Counter |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Additional Feature | ALSO OPERATES AT 1.8V OR 2.5V SUPPLY |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Voltage - Supply | 1.62V~3.63V |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| JESD-30 Code | S-XQCC-N32 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Temperature (Max) | 85°C |
| Operating Temperature (Min) | -40°C |
| Number of Channels | 2, DUART |
| Data Transfer Rate-Max | 2 MBps |
| FIFO's | 64 Byte |