SC16C654IA68 OverviewIts uPs/uCs/Peripheral ICs use SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL.The configuration uses 68 terminations.During operation, it receives a voltage of 3.3V.As a means of communicating data, there are 4 serial I/Os available.This device is an integrated circuit with 68 pins.Its clock frequency is measured at 80MHz.A configuration of the chip is determined by its 68 pins.Operating at 85°C is its maximum temperature limit.Providing power supplies of 3.3/5V makes it reliable and efficient for electronic designers.In addition, it has the capability of performing ALSO OPERATES AT 2.5V SUPPLY.Temperatures as low as -40°C can be reached by this device.In order to ensure normal operation, the voltage supply should not exceed 3.63V.A voltage above 2.97V is required for normal operation.
SC16C654IA68 Features4 serial I/Os
Clock frequency of 80MHz
Power supplies of 3.3/5V
ALSO OPERATES AT 2.5V SUPPLY
SC16C654IA68 ApplicationsThere are a lot of NXP Semiconductors / Freescale
SC16C654IA68 UARTs applications.
White goods
Battery Operated Electronics
Handheld Terminal
Personal Digital Assistants
Cellular Phones DataPort
Wireless Infrared Data Communications Systems
Handheld Terminals and Tablets
Handheld Computers
Wireless Portable Point-of-Sale Terminals
GPS Devices
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 68 |
| Number of Terminations | 68 |
| Additional Feature | ALSO OPERATES AT 2.5V SUPPLY |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | J BEND |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 245 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Pin Count | 68 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Temperature (Max) | 85°C |
| Operating Temperature (Min) | -40°C |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.63V |
| Power Supplies | 3.3/5V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.97V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL |
| Clock Frequency | 80MHz |
| Data Rate | 5 Mbps |
| Address Bus Width | 5 |
| Boundary Scan | NO |
| Low Power Mode | YES |
| External Data Bus Width | 8 |
| Number of Serial I/Os | 4 |
| Communication Protocol | ASYNC, BIT |
| Length | 24.2316mm |
| Height Seated (Max) | 4.572mm |
| Width | 24.2316mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |