XR16V698IQ100-F OverviewIn addition, it is available in the cost-effective package 100-BQFP.In order to transmit data, there are 8 channels available.Packaging is based on Tray.There is a SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL used as the type of uPS/uCs/peripheral ICs.Configured with 100 terminations.The status of this electronic part is currently Active.The mount can be accessed via the Surface Mount method.This device operates with a supply voltage of 2.25V~3.6V.Several characteristics of Internal Oscillator, Timer/Counter can be observed in it.In the case of 2.5/3.3V power supplies, it is reliable and efficient to use by electronic designers.In order to operate, the device must be kept at a minimum temperature of -40°C.
XR16V698IQ100-F FeaturesPower supplies of 2.5/3.3V
XR16V698IQ100-F ApplicationsThere are a lot of MaxLinear, Inc.
XR16V698IQ100-F UARTs applications.
Handheld Terminal
Personal Digital Assistants
Cellular Phones DataPort
Wireless Infrared Data Communications Systems
Handheld Terminals and Tablets
Handheld Computers
Wireless Portable Point-of-Sale Terminals
GPS Devices
Personal Digital Assistants Modules
Battery Operated Instruments
| Factory Lead Time | 26 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 100-BQFP |
| Surface Mount | YES |
| Packaging | Tray |
| JESD-609 Code | e3 |
| Feature | Internal Oscillator, Timer/Counter |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 100 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 2.25V~3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Terminal Pitch | 0.635mm |
| JESD-30 Code | R-PQFP-G100 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Temperature (Min) | -40°C |
| Power Supplies | 2.5/3.3V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Channels | 8 |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL |
| Protocol | RS485 |
| Data Rate (Max) | 15Mbps |
| FIFO's | 32 Byte |
| With False Start Bit Detection | Yes |
| RoHS Status | RoHS Compliant |