SC16C750IA44,512 OverviewThis product is available in a cost-effective package called 44-LCC (J-Lead).The transmission is conducted over 1, UART channels.Tube is used in terms of packaging.The type SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL is used for the uPs, uCs, and peripheral ICs on the board.The configuration of this device includes 44 terminations.For its operation, a voltage of 5V is provided as the supply voltage.As of right now, this electronic part is in a Obsolete status.There are 1 serial I/Os available for communication of data.A method of mounting it is through Surface Mount.There is a voltage supply of 0 volts for the device.The electronic device is a type of integrated circuit with a pin count of 44.There is a 48MHz clock frequency for this IC.The device is capable of operating at a maximum temperature of 85°C.If the power supply is set to 3.3/5V, it is reliable and efficient for electronic designers.Further to this, it has also been demonstrated to be able to perform ALSO OPERATES AT 2.5 V SUPPLY.SC16C750 is set as the base part number for the part.At a minimum temperature of -40°C, it is capable of operating.
SC16C750IA44,512 Features1 serial I/Os
Clock frequency of 48MHz
Power supplies of 3.3/5V
ALSO OPERATES AT 2.5 V SUPPLY
SC16C750IA44,512 ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
SC16C750IA44,512 UARTs applications.
Personal Digital Assistants
Cellular Phones DataPort
Wireless Infrared Data Communications Systems
Handheld Terminals and Tablets
Handheld Computers
Wireless Portable Point-of-Sale Terminals
GPS Devices
Personal Digital Assistants Modules
Battery Operated Instruments
Multimedia Systems
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 44-LCC (J-Lead) |
| Surface Mount | YES |
| Packaging | Tube |
| Published | 2002 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 44 |
| Additional Feature | ALSO OPERATES AT 2.5 V SUPPLY |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Voltage - Supply | 2.5V 3.3V 5V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | J BEND |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 245 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | SC16C750 |
| Pin Count | 44 |
| JESD-30 Code | S-PQCC-J44 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Temperature (Max) | 85°C |
| Operating Temperature (Min) | -40°C |
| Power Supplies | 3.3/5V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Channels | 1, UART |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL |
| Clock Frequency | 48MHz |
| Address Bus Width | 3 |
| Boundary Scan | NO |
| Low Power Mode | YES |
| External Data Bus Width | 8 |
| Data Rate (Max) | 3Mbps |
| Number of Serial I/Os | 1 |
| Data Transfer Rate-Max | 0.375 MBps |
| Communication Protocol | ASYNC, BIT |
| FIFO's | 64 Byte |
| With Modem Control | Yes |
| Length | 16.585mm |
| Height Seated (Max) | 4.57mm |
| Width | 16.585mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |