SCC68692C1N40 OverviewIn the DIP package, you can get the product at a low cost.UART is possible to transmUART on 2 channels.The type uPs/uCs/Peripheral ICs is SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL.There are 40 terminations used in its configuration.To operate it, 5V is provided as the supply voltage.In order to communicate data, there are 2 serial I/Os.An IC with 40 pins is what this device is.To ensure long-term operation, the operating temperature should not exceed 0°C.To maintain normal work for a long time, the operating temperature should not exceed 70°C.In its configuration, it is designed around the 40 pins.The mounting method is Through Hole.Maintaining a voltage below 5.5V will ensure reliability.UART is important to keep the supply voltage above 4.5V in order to ensure reliabilUARTy.When power supplies of 5V are available, it is a reliable and efficient power supply for electronic designers.A total of 14 I/Os are available for data transfer.Supply currents above 10mA are acceptable.
SCC68692C1N40 Features2 serial I/Os
Power supplies of 5V
14 I/Os
SCC68692C1N40 ApplicationsThere are a lot of NXP Semiconductors / Freescale
SCC68692C1N40 UARTs applications.
Industrial computing
Communications equipment
White goods
Battery Operated Electronics
Handheld Terminal
Personal Digital Assistants
Cellular Phones DataPort
Wireless Infrared Data Communications Systems
Handheld Terminals and Tablets
Handheld Computers
| Mount | Through Hole |
| Package / Case | DIP |
| Number of Pins | 40 |
| JESD-609 Code | e2 |
| Pbfree Code | yes |
| Number of Terminations | 40 |
| Termination | Through Hole |
| Terminal Finish | Tin/Silver (Sn/Ag) |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Terminal Position | DUAL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage | 5V |
| Frequency | 3.6864MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Pin Count | 40 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 5V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Number of Channels | 2 |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Number of I/O | 14 |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL |
| Supply Current-Max | 10mA |
| Data Rate | 115.2 kbps |
| Address Bus Width | 4 |
| Boundary Scan | NO |
| Low Power Mode | YES |
| External Data Bus Width | 8 |
| RAM (words) | 0 |
| Number of Serial I/Os | 2 |
| Bus Compatibility | S68000 |
| Communication Protocol | ASYNC, BIT |
| Data Encoding/Decoding Method | NRZ |
| Height Seated (Max) | 4.7mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |