XR20M1280IL40TR-F OverviewThe QFN package is the most cost-effective.Transmission uses 16 channels.Its uPs/uCs/Peripheral ICs type is SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, I2C BUS.As part of its configuration, it uses 40 terminations.UART operates on 3.3V supply voltage.As a way to communicate data, the board has 1 serial I/Os.There are 40 pins on this electronic device.24MHz is the clock frequency of this integrated circuit.UART is important that the operating temperature does not exceed -40°C in order for the machine to perform normally for a long time.It is important to keep the operating temperature below 85°C to ensure a long working period.When the supply voltage is kept below 3.63V, reliability can be assured.Keeping the supply voltage above 1.62V ensures reliability.
XR20M1280IL40TR-F Features1 serial I/Os
Clock frequency of 24MHz
XR20M1280IL40TR-F ApplicationsThere are a lot of Exar Corporation
XR20M1280IL40TR-F UARTs applications.
Portable and battery operated devices
Cellular data devices
Industrial computing
Communications equipment
White goods
Battery Operated Electronics
Handheld Terminal
Personal Digital Assistants
Cellular Phones DataPort
Wireless Infrared Data Communications Systems
| Package / Case | QFN |
| Surface Mount | YES |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 40 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Pin Count | 40 |
| JESD-30 Code | S-XQCC-N40 |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Channels | 16 |
| Max Supply Voltage | 3.63V |
| Min Supply Voltage | 1.62V |
| Nominal Supply Current | 2.5mA |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, I2C BUS |
| Clock Frequency | 24MHz |
| Data Rate | 24 Mbps |
| Address Bus Width | 2 |
| Boundary Scan | NO |
| Low Power Mode | YES |
| Number of Serial I/Os | 1 |
| Data Transfer Rate-Max | 3 MBps |
| Communication Protocol | I2C |
| Data Encoding/Decoding Method | NRZ |
| Length | 6mm |
| Height Seated (Max) | 1mm |
| Width | 6mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |