SCH3224I-SY OverviewThe outstanding performance of I/O Controller makes it an excellent choice.There is a 100-WFBGA package available to save space.The way of Surface Mount is used to mount it.Application Specific Microcontroller comes in a Tray package.A 8042 Keyboard Controller core processor powers the device.When working, the temperature should be kept at -40°C~85°C TA.ROM (2kB) is its program memory type.Application Specific Microcontroller is possible to achieve high efficiency wApplication Specific Microcontrollerh a -- supply voltage.There are 24 I/Os on it.The terminals of this device are located at BOTTOM.It is a part of the series of controllers --.Application Specific Microcontroller has 100 terminations.The -- series includes this electrical component.The supply voltage of 3.3V allows for high efficiency.As for the uPs/uCs/peripheral ICs, this gadget has SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER.In Interface ICs, this component is included.The maximum supply current is 1mA.In the device, the clock runs at 33MHz.In the current state, there are 1 mA operating supplies available.Vsup should be kept above 2.97V for normal operation.
SCH3224I-SY Features100-WFBGA package
Mounting type of Surface Mount
Interface ICs subcategory
SCH3224I-SY ApplicationsThere are a lot of Microchip Technology
SCH3224I-SY Microcontroller applications.
Equipment control
Instrument control
Instrument control
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
| Factory Lead Time | 7 Weeks |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 years ago) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 100-WFBGA |
| Surface Mount | YES |
| Supplier Device Package | 100-WFBGA (8x8) |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Number of I/Os | 40 I/O |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Interface Type | UART |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology |
| RoHS | Details |
| Package | Tray |
| Base Product Number | SCH3224 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Schedule B | 8542310000 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Published | 2016 |
| Series | -- |
| JESD-609 Code | e1 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 100 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| Applications | I/O Controller |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Subcategory | Interface ICs |
| Voltage - Supply | -- |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| JESD-30 Code | S-PBGA-B100 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.63V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.97V |
| Interface | IrDA, LPC, Parallel, Serial, UART |
| Operating Supply Current | 1 mA |
| Number of I/O | 24 |
| Number of Ports | 6 |
| RAM Size | 256 x 8 |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER |
| Core Processor | 8042 Keyboard Controller |
| Clock Frequency | 33MHz |
| Program Memory Type | ROM (2kB) |
| Supply Current-Max | 1mA |
| Product Type | I/O Controller Interface IC |
| Boundary Scan | NO |
| Low Power Mode | YES |
| RAM (words) | 256 |
| Number of Serial I/Os | 2 |
| Bus Compatibility | PCI; UART |
| On Chip Data RAM Width | 8 |
| Data Transfer Rate-Max | 0.1875 MBps |
| Number of DMA Channels | 4 |
| Communication Protocol | SYNC, BYTE |
| Controller Series | -- |
| Product | Multiprotocol Card Interface ICs |
| Product Category | I/O Controller Interface IC |
| Length | 8mm |
| Height Seated (Max) | 0.8mm |
| Width | 8mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |