MEC1428-TF-C1-TR OverviewWith its outstanding performance, this product would make a fantastic choice for Keyboard and Embedded Controller.For the purpose of saving space, it is available in the 128-WFBGA package.A Surface Mount mounting method is used.This item can be found in package Tape & Reel (TR).MIPS32® M14K™ core processor is present on the device.Working at 0°C~70°C temperature is recommended.The type of memory in which this program is stored is External Program Memory.Due to the 1.71V~3.465V supply voltage, a high degree of efficiency can be achieved.108 I/Os can be found on it.To find equivalent components, use its MEC1428 base part number.BOTTOM is the position of its terminals on the board.Application Specific Microcontroller is a controller belonging to the series of -.A 128 termination is contained within it.The electrical component is part of the series MEC1428.This is due to the fact that the supply voltage is 1.8V, resulting in high efficiency.MICROPROCESSOR CIRCUIT is the uPs/uCs/Peripheral IC chip in this gadget.In the subcategory of Microcontrollers - MCU, this component is included.There is also the property of ALSO OPERATES AT 3.3V NOMINAL SUPPLY VOLTAGE associated with it.
MEC1428-TF-C1-TR Features128-WFBGA package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers - MCU subcategory
MEC1428-TF-C1-TR ApplicationsThere are a lot of Microchip Technology
MEC1428-TF-C1-TR Microcontroller applications.
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
Home appliances
Home video and audio
Entertainment products
| Factory Lead Time | 7 Weeks |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 years ago) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 128-WFBGA |
| Surface Mount | YES |
| Supplier Device Package | 128-WFBGA (7x7) |
| Number of Terminals | 128 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Number of I/Os | 108 I/O |
| Maximum Operating Temperature | + 70 C |
| Minimum Operating Temperature | 0 C |
| Interface Type | eSPI, I2C, LPC |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology |
| RoHS | Details |
| Package | Tape & Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®; |
| Base Product Number | MEC1428 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Package Shape | SQUARE |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2017 |
| Series | MEC1428 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 128 |
| Applications | Keyboard and Embedded Controller |
| Additional Feature | ALSO OPERATES AT 3.3V NOMINAL SUPPLY VOLTAGE |
| Subcategory | Microcontrollers - MCU |
| Voltage - Supply | 1.71V~3.465V |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Base Part Number | MEC1428 |
| JESD-30 Code | S-PBGA-B128 |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Interface | I2C, LPC, SMBus, SPI, UART |
| Number of I/O | 108 |
| RAM Size | 192KB |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROPROCESSOR CIRCUIT |
| Core Processor | MIPS32® M14K™ |
| Program Memory Type | External Program Memory |
| Data Bus Width | 32 bit |
| Seated Height-Max | 0.8 mm |
| Product Type | 32-bit Microcontrollers - MCU |
| Number of ADC Channels | 8 Channel |
| Controller Series | - |
| Product | MCU |
| Product Category | 32-bit Microcontrollers - MCU |
| Length | 7mm |
| Height Seated (Max) | 0.8mm |
| Width | 7mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |