SCH3227-SZ-TR OverviewIn terms of performance, it is an excellent choice for I/O Controller.There is an option to purchase it in the 144-WFBGA package, which saves space.This is mounted using the Surface Mount method.There is a Tape & Reel (TR) package available for it.A core processor of 8042 Keyboard Controller is present in the device.Work should be done at 0°C~70°C TA.There is ROM (2kB) program memory in it.The - supply voltage enables high efficiency.A total of 40 I/Os are present.Other components that are comparable to it have the base part number SCH3227.At BOTTOM, it has its terminals.Application Specific Microcontroller is a controller from the series -.A 144 termination is present.There are a number of electrical components in the - series, including this one.Because the supply voltage is 3V, high efficiency can be achieved.The type of memory used for data storage is ROM.The gadget has SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER for its uPs, uC, and peripheral ICs.Application Specific Microcontroller is constructed wApplication Specific Microcontrollerh 144 pins.Based on the Surface Mount method, it is mounted.Interface ICs contains this component.A maximum supply current of 1mA is set.In the device, the clock runs at 33MHz.In order to maintain normal operation, the supply voltage (Vsup) should be maintained above 2.97V.
SCH3227-SZ-TR Features144-WFBGA package
Mounting type of Surface Mount
Interface ICs subcategory
SCH3227-SZ-TR ApplicationsThere are a lot of Microchip Technology
SCH3227-SZ-TR Microcontroller applications.
Instrument control
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
| Factory Lead Time | 9 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 144-WFBGA |
| Number of Pins | 144 |
| Supplier Device Package | 144-WFBGA (9x9) |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology |
| RoHS | Details |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Base Product Number | SCH3227 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | 0°C~70°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2016 |
| Series | - |
| JESD-609 Code | e1 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 144 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| Applications | I/O Controller |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Subcategory | Interface ICs |
| Voltage - Supply | - |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Base Part Number | SCH3227 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.63V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.97V |
| Interface | IrDA, LPC, Parallel, Serial, UART |
| Number of I/O | 40 |
| RAM Size | 256 x 8 |
| Memory Type | ROM |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER |
| Core Processor | 8042 Keyboard Controller |
| Clock Frequency | 33MHz |
| Program Memory Type | ROM (2kB) |
| Supply Current-Max | 1mA |
| Product Type | I/O Controller Interface IC |
| Boundary Scan | NO |
| Low Power Mode | YES |
| RAM (words) | 256 |
| Number of Serial I/Os | 6 |
| Bus Compatibility | PCI; UART |
| On Chip Data RAM Width | 8 |
| Data Transfer Rate-Max | 0.1875 MBps |
| Number of DMA Channels | 4 |
| Communication Protocol | SYNC, BYTE |
| Controller Series | - |
| Product Category | I/O Controller Interface IC |
| Length | 9mm |
| Height Seated (Max) | 0.8mm |
| Width | 9mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |