DESCRIPTIONThe SG1842/43 family of control ICs provides all the necessary features to implement off-line fixed frequency, current-mode switching power supplies with a minimum number of external components. Current-mode architecture demonstrates improved line regulation, improved load regulation, pulse-by-pulse current limiting and inherent protection of the power supply output switch.
The bandgap reference is trimmed to ±1% over temperature. Oscillator discharge current is trimmed to less than ±10%. The SG1842/43 has under voltage lockout, current limiting circuitry and start-up current of less than 1mA.KEY FEATURES■ OPTIMIZED FOR OFF-LINE CONTROL
■ LOW START-UP CURRENT (<1mA)
■ AUTOMATIC FEED FORWARD COMPENSATION
■ TRIMMED OSCILLATOR DISCHARGE CURRENT
■ PULSE-BY-PULSE CURRENT LIMITING
■ ENHANCED LOAD RESPONSE CHARACTERISTICS
■ UNDER-VOLTAGE LOCKOUT WITH 6V
HYSTERESIS (SG1842 only)
■ DOUBLE-PULSE SUPPRESSION
■ HIGH-CURRENT TOTEM-POLE OUTPUT (1AMP PEAK)
■ INTERNALLY TRIMMED BANDGAP REFERENCE
■ 500KHZ OPERATION
■ UNDERVOLTAGE LOCKOUT
SG1842 - 16 volts
SG1843 - 8.4 volts
■ LOW SHOOT-THROUGH CURRENT <75mA
OVER TEMPERATUREHIGH RELIABILITY FEATURES■ AVAILABLE TO MIL-STD-883B AND DESC SMD
■ SCHEDULED FOR MIL-M38510 QPL LISTING
■ RADIATION DATA AVAILABLE
■ LINFINITY LEVEL "S" PROCESSING AVAILABLE
| Manufacturer | Microchip Technology |
| Product Category | AC DC Converters, Offline Switchers |
| Series | Military, MIL-STD-883B |
| Packaging | Tube |
| Package-Case | 8-CDIP (0.300", 7.62mm) |
| Operating-Temperature | -55°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting-Type | Through Hole |
| Supplier-Device-Package | 8-CDIP |
| Watt | - |
| Output-Isolation | Isolated |
| Internal-Switch-s | No |
| Voltage-Breakdown | - |
| Topology | Flyback |
| Voltage-Start-Up | 16V |
| Voltage-Supply-Vcc-Vdd | 10 V ~ 30 V |
| Duty-Cycle | 95% |
| Frequency-Switching | 100Hz ~ 500kHz |
| Fault-Protection | Current Limiting |
| Control-Features | Frequency Control |