SI3000-C-FS OverviewDue to space constraints, it is supplied in the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package. This package uses the Tube packaging method. This electronic part is categorized as a type of Voice-Band, making it capable of providing high-efficiency performance in a variety of applications. Surface Mount is the mounting type employed by this device. Operating performance 0°C~70°C permits it to function normally. In addition, it is equipped with 1 / 1 ADCs and DACs. The analog circuit receives 3V~5.25V as a supply voltage. It receives a voltage of 3V~5.25V as its supply voltage. In order to prevent signal reflections from off the end of the transmission line, 16 terminations are used. Essentially, it is an electronic device with 16 pins. There are 16 pins on this board. Using its base part number SI3000, it can be used to locate parts that are related. 5.25V is the maximum value of supply voltage. Minimum supply voltage should remain at 3V. There is 3.3V supply voltage for this device. For data transmission, the device has 1 channels. A current of 10mA is consumed when there are no external influences.
SI3000-C-FS FeaturesEmbedded in the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
Operating temperature of 0°C~70°C
1 / 1 ADCs / DACs
SI3000-C-FS ApplicationsThere are a lot of Silicon Labs
SI3000-C-FS CODECs Interface ICs applications.
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
Packaging
Printing
Registration mark timing
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 189.318115mg |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2017 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 16 |
| Type | Voice-Band |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Base Part Number | SI3000 |
| Pin Count | 16 |
| Number of Channels | 1 |
| Max Supply Voltage | 5.25V |
| Min Supply Voltage | 3V |
| Quiescent Current | 10mA |
| Data Interface | Serial |
| Sampling Rate | 12 ksps |
| Voltage - Supply, Analog | 3V~5.25V |
| Voltage - Supply, Digital | 3V~5.25V |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 84 dB |
| Resolution (Bits) | 16 b |
| Sigma Delta | No |
| Number of ADCs / DACs | 1 / 1 |
| Filter | YES |
| Dynamic Range, ADCs / DACs (db) Typ | 84 / 84 |
| Length | 9.9mm |
| Width | 3.9mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |