IDT92HD71B7X3NLGXB3X8 OverviewIt is supplied in the 48-VFQFN Exposed Pad package for the purpose of space saving. The packaging way of Tape & Reel (TR) is adopted. As a type of Audio, HD, this electronic part is able to deliver high-efficient performance in various applications. It employs Surface Mount as its mounting type. It is able to operate normally when the operating performance is set at 0°C~70°C. It is integrated with 2 / 2 ADCs / DACs. The analog circuit is provided with the supply voltage of 3.14V~3.47V; 3.8V~4.2V; 4.28V~4.73V; 4.75V~5.25V. The digital circuit is provided with the supply voltage of 3.14V~3.47V. Its base part number IDT92HD71B can be used to find more related parts.
IDT92HD71B7X3NLGXB3X8 FeaturesEmbedded in the 48-VFQFN Exposed Pad package
Operating temperature of 0°C~70°C
2 / 2 ADCs / DACs
IDT92HD71B7X3NLGXB3X8 ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
IDT92HD71B7X3NLGXB3X8 CODECs Interface ICs applications.
Aerospace
Autonomous vehicles & robots
Backstop gauging
Ball screw positioning
Converting
Conveying
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-VFQFN Exposed Pad |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Type | Audio, HD |
| Base Part Number | IDT92HD71B |
| Voltage - Supply, Analog | 3.14V~3.47V; 3.8V~4.2V; 4.28V~4.73V; 4.75V~5.25V |
| Voltage - Supply, Digital | 3.14V~3.47V |
| Resolution (Bits) | 24 b |
| Sigma Delta | No |
| Number of ADCs / DACs | 2 / 2 |
| Dynamic Range, ADCs / DACs (db) Typ | 86 / 90 |
| S/N Ratio, ADCs / DACs (db) Typ | 86 / 90 |