SI3216M-GT OverviewTo save board space, the 38-TFSOP (0.173, 4.40mm Width) package is used.Packing is done according to the Tube method.A Surface Mount mounting type is used.The telecom IC is composed of 1 circuits.A higher supply voltage for 3.13V~5.25V will improve efficiency.The operating temperature set at -40°C~85°C can offer reliable performance.Telecom switching configuration has 38 terminations.It operates with a voltage of 3.3V.In addition to telecom switching's base part number SI3216, it can be used to find other related parts.As a telecom IC, PROGRAMMABLE CODEC is used.A current of 88mA is used as the supply current.There are many similar functions of the telecommunication product that it can provide with the electronic components under the ProSLIC® series.
SI3216M-GT FeaturesAvailable in the 38-TFSOP (0.173, 4.40mm Width) package
PROGRAMMABLE CODEC as telecom IC type
SI3216M-GT ApplicationsThere are a lot of Silicon Labs
SI3216M-GT Telecom applications.
Add/Drop multiplexers (ADMs)
T1/E1/J1 add/drop multiplexers (MUX)
Channel Service Units (CSUs): T1/E1/J1
Fractional T1/E1/J1
BITS Timing
Digital Access Cross-connect System (DACs)
Digital Cross-connect Systems (DCS)
Frame Relay Switches and Access Devices (FRADS)
ISDN Primary Rate Interfaces (PRA)
PBXs channel bank
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 38-TFSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Series | ProSLIC® |
| Published | 1999 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 38 |
| Power (Watts) | 700mW |
| Voltage - Supply | 3.13V~5.25V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | SI3216 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G38 |
| Function | Subscriber Line Interface Concept (SLIC), CODEC |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 3.3/5V |
| Interface | GCI, PCM, SPI |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Mode | SYNCHRONOUS |
| Current - Supply | 88mA |
| Telecom IC Type | PROGRAMMABLE CODEC |
| Filter | YES |
| Companding Law | A/MU-LAW |
| Battery Feed | CONSTANT CURRENT |
| PSRR-Min | 40 dB |
| Noise-Max | 23 dBrnC |
| Length | 9.7mm |
| Width | 4.4mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |