SI32182-A-FMR Overview36-VFQFN Exposed Pad package is used to save board space.The way of Tape & Reel (TR) is employed for telecommunications equipment packing.Surface Mount is used as telecommunications equipment mounting type.This telecom IC is composed of 1 circuits.Improved efficiency can be ensured when the supply voltage of 3.3V is provided.Reliable performance can be offered when the operating temperature is set at 0°C~70°C.There are 36 terminations can be found in telecom switching configuration.The supply voltage it operates with is 3.3V.It is able to provide a lots of similar functions of the telecommunication product with the electronic parts under the ProSLIC® series.Telecommunications device is configured wit h 1 functions when designing.
SI32182-A-FMR FeaturesAvailable in the 36-VFQFN Exposed Pad package
SI32182-A-FMR ApplicationsThere are a lot of Silicon Labs
SI32182-A-FMR Telecom applications.
High-Density T1/E1/J1 interfaces for Multiplexers
Switches
LAN Routers
Digital Modems
SONET/SDH terminal
Add/Drop multiplexers (ADMs)
T1/E1/J1 add/drop multiplexers (MUX)
Channel Service Units (CSUs): T1/E1/J1
Fractional T1/E1/J1
BITS Timing
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 36-VFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | ProSLIC® |
| Published | 2000 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 36 |
| Voltage - Supply | 3.3V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| JESD-30 Code | R-XQCC-N36 |
| Interface | 3-Wire |
| Number of Circuits | 1 |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |