SI3056-FS OverviewTo save board space, the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package is used.Packing is done according to the Tube method.A Surface Mount mounting type is used.The telecom IC is composed of 1 circuits.A higher supply voltage for 3V~3.6V will improve efficiency.The operating temperature set at 0°C~70°C can offer reliable performance.Surface Mount is the way telecom switching is mounted.Telecom switching configuration has 16 terminations.Telecom interfaces contain 16 pins.In addition to telecom switching's base part number SI3056, it can be used to find other related parts.In order to provide designers with a great deal of flexibility, this telecom circuit operates on the supply voltage of 3.3V.A designer can make use of this telecom circuit by operating with the 15mA supply current.
SI3056-FS FeaturesAvailable in the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
Operating supply voltage of 3.3V
Operating supply current of 15mA
SI3056-FS ApplicationsThere are a lot of Silicon Labs
SI3056-FS Telecom applications.
Add/Drop multiplexers (ADMs)
T1/E1/J1 add/drop multiplexers (MUX)
Channel Service Units (CSUs): T1/E1/J1
Fractional T1/E1/J1
BITS Timing
Digital Access Cross-connect System (DACs)
Digital Cross-connect Systems (DCS)
Frame Relay Switches and Access Devices (FRADS)
ISDN Primary Rate Interfaces (PRA)
PBXs channel bank
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 1999 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Base Part Number | SI3056 |
| Function | Direct Access Arrangement (DAA) |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Interface | DSP, Serial |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Supply Current | 15mA |
| Consumer IC Type | CONSUMER CIRCUIT |
| Length | 9.9mm |
| Width | 3.9mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |