SI32911-A-GS OverviewSpace is saved on the board by using the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package.Telecommunications equipment is packed according to Tube's method.In this case, Surface Mount is the mounting type.A 1 circuit is the heart of this telecom IC .Wtelecom IC's efficiencyh a high supply voltage, 3.13V~3.47V can be operated more efficiently.Operating temperatures of 0°C~70°C can ensure reliable performance.In Surface Mount's direction, telecom switching is mounted.The current supply is 25mA.It operates using the supply current of 25mA, which gives designers a lot of flexibility.The ProSLIC® series is capable of providing a number of similar functions to the W series.During normal operation, a minimum value of 0°C is set for the temperature.In order to ensure normal operation of the telecom circuit, the temperature is set at the maximum value of 70°C.
SI32911-A-GS FeaturesAvailable in the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
Operating supply current of 25mA
SI32911-A-GS ApplicationsThere are a lot of Silicon Labs
SI32911-A-GS Telecom applications.
Channel Service Units (CSUs): T1/E1/J1
Fractional T1/E1/J1
BITS Timing
Digital Access Cross-connect System (DACs)
Digital Cross-connect Systems (DCS)
Frame Relay Switches and Access Devices (FRADS)
ISDN Primary Rate Interfaces (PRA)
PBXs channel bank
PCM channel bank
T3 channelized access concentrators
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| Series | ProSLIC® |
| Published | 2000 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Voltage - Supply | 3.13V~3.47V |
| Function | Subscriber Line Interface Concept (SLIC), CODEC |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Supply Current | 25mA |
| Current - Supply | 25mA |
| RoHS Status | RoHS Compliant |