![]()
Add to cart |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Package / Case | 40-VFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 40 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tray |
| Published | 1999 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 40 |
| Type | Controller (PSE) |
| Max Power Dissipation | 40W |
| Voltage - Supply | 45V~57V |
| Terminal Position | QUAD |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | SI3453 |
| Pin Count | 40 |
| Number of Channels | 4 |
| Operating Supply Current | 4mA |
| Max Output Power | 40W |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Standards | 802.3at (PoE+), 802.3af (PoE) |
| Auxiliary Sense | No |
| Length | 6mm |
| Height Seated (Max) | 0.9mm |
| Width | 6mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |