| Package / Case | QFN-28 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Surface Mount | YES |
| Supplier Device Package | 28-QFN (4x5) |
| Number of Terminals | 28 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Development Kit | DC2475A-A |
| Duty Cycle - Max | 50 % |
| Maximum Operating Temperature | + 125 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Factory Pack Quantity:Factory Pack Quantity | 2500 |
| Manufacturer | Analog Devices Inc. |
| Brand | Analog Devices |
| RoHS | Details |
| Package | Tape & Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®; |
| Base Product Number | LT4295 |
| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Product Status | Active |
| Package Description | HVQCCN, |
| Package Style | CHIP CARRIER, HEAT SINK/SLUG, VERY THIN PROFILE |
| Moisture Sensitivity Level | 1 |
| Package Body Material | PLASTIC/EPOXY |
| Manufacturer Package Code | 05-08-1712 |
| Operating Temperature-Min | -40 °C |
| Operating Temperature-Max | 125 °C |
| Rohs Code | Yes |
| Input Voltage-Max | 60 V |
| Manufacturer Part Number | LT4295HUFD#TRPBF |
| Package Code | HVQCCN |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Part Life Cycle Code | Active |
| Ihs Manufacturer | ANALOG DEVICES INC |
| Risk Rank | 5.65 |
| Series | LT4295 |
| Packaging | Reel |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | No |
| Type | Powered Device - PD |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Subcategory | Switch ICs |
| Voltage - Supply | 60V (Max) |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.5 mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Pin Count | 28 |
| JESD-30 Code | R-PQCC-N28 |
| Brand Name | Analog Devices Inc |
| Operating Supply Voltage | 7.6 V |
| Input Voltage-Nom | 40 V |
| Temperature Grade | AUTOMOTIVE |
| Number of Channels | 1 |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING CONTROLLER |
| Operating Supply Current | 1 mA |
| Output Power | 71 W |
| Power - Max | 71 W |
| Current - Supply | 2mA (Max) |
| Control Mode | CURRENT-MODE |
| Seated Height-Max | 0.8 mm |
| Product Type | Power Switch ICs - POE / LAN |
| Switcher Configuration | BUCK |
| Switching Frequency-Max | 320 kHz |
| Internal Switch(s) | No |
| Standards | 802.3at (PoE+), 802.3af (PoE) |
| Standard | 802.3bt |
| Auxiliary Sense | Yes |
| Product Category | Power Switch ICs - POE / LAN |
| Width | 4 mm |
| Length | 5 mm |
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| Factory Lead Time | 16 Weeks |
| Package / Case | 28-WFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 28 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2016 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Controller (PD) |
| Voltage - Supply | 60V Max |
| Base Part Number | LT4295 |
| Power - Max | 71W |
| Current - Supply | 2mA Max |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |