![]()
Add to cart |
| Package / Case | QFN-56 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 56-QFN (8x8) |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| RoHS | Details |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Mfr | Skyworks Solutions Inc. |
| Product Status | Active |
| Packaging | Reel |
| Series | SI3743 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Type | Power Sourcing Equipment - PSE |
| Voltage - Supply | 3V ~ 3.6V |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Number of Channels | 8 |
| Operating Supply Current | 25 mA |
| Power - Max | 30 W |
| Current - Supply | 17mA |
| Internal Switch(s) | Both |
| Standards | 802.3at (PoE+), 802.3af (PoE), 802.3bt |
| Standard | 802.3bt |
| Auxiliary Sense | No |