SI4126-BM OverviewThis clock IC is packaged using the Tube method. The 28-VFQFN Exposed Pad package includes this clock generator. A clock generator's input is called Crystal and it is designed as the input for this clock generator. For full access to the electronic component's capabilities, 1 circuits are implemented. A clock-based RF synthesizer that provides a max frequency of 2.3GHz is available. With the Surface Mount, it is easy to install this electric component on the panel. This clock PLL works with a supply voltage of 2.7V~3.6V. Using the test statistics, it is estimated that the ambient temperature should be set to -40°C~85°C. A frequency synthesizer which is compatible with the Clock logic levels is presented here. A Frequency Synthesizer is a classification for the electronic part in question. The frequency generator is equipped with 28 pins. When operated at 1GHz, frequency synthesizer achieves high efficiency.
SI4126-BM FeaturesAvailable in the 28-VFQFN Exposed Pad
SI4126-BM ApplicationsThere are a lot of Silicon Labs
SI4126-BM Clock Generators applications.
Digital circuits
Wireless base station for LTE, LTE-advanced
Picocells, femtocells and small cells
Sampling clocks for ADC and DAC
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
Line cards used in telephone exchange
Fiber Channel
PCI express cards
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-VFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 28 |
| Weight | 50.008559mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 1997 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Type | Frequency Synthesizer |
| Voltage - Supply | 2.7V~3.6V |
| Frequency | 1GHz |
| Output | Clock |
| Number of Circuits | 1 |
| Nominal Supply Current | 25.7mA |
| Frequency (Max) | 2.3GHz |
| Input | Crystal |
| Ratio - Input:Output | 1:2 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Divider/Multiplier | Yes/No |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |