LMX2581ESQX/NOPB OverviewThe Tape & Reel (TR) method is used for packaging clock ICs. As part of the 32-WFQFN Exposed Pad package, this clock generator is embedded. There are 32 terminations found in this file. To operate this time clock generator, 3.3V voltage should be applied. The Surface Mount allows the electrical component to be installed conveniently on the panel. It is possible to find its related electronic parts by searching for the base part number LMX2581. There are 32 pins on the frequency generators that are available for use. There are -40°C operations that can be performed on this clock generator, which has impressive low-temperature performance. At 85°C, this RF synthesizer remains functional despite reduced performance. As an analog IC, this RF synthesizer falls under the PHASE LOCKED LOOP-device category.
LMX2581ESQX/NOPB FeaturesAvailable in the 32-WFQFN Exposed Pad
Supply voltage of 3.3V
LMX2581ESQX/NOPB ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
LMX2581ESQX/NOPB Clock Generators applications.
Wireless base station for LTE, LTE-advanced
Picocells, femtocells and small cells
Sampling clocks for ADC and DAC
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
Line cards used in telephone exchange
Fiber Channel
PCI express cards
Infotainment systems
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 4 days ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-WFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 32 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 32 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Base Part Number | LMX2581 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 3.3V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Analog IC - Other Type | PHASE LOCKED LOOP |
| Output Frequency-Max | 3800MHz |
| Height | 800μm |
| Length | 5mm |
| Width | 5mm |
| Thickness | 750μm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |