SI4136-F-GMR OverviewAs a clock IC, PLLs is packaged using the Tape & Reel (TR) method. This clock generator is embedded in the 28-VFQFN Exposed Pad package. 28 terminations can be found in frequency synthesizer. Basically, a voltage of 3V should be applied to this electronic frequency generator. Crystal is designed as this clock generator's input. 1 circuits are implemented to access the electronic component's full performance. This clock-based frequency generator provides a frequency up to 2.5GHz Max. This component can be conveniently installed on the panel thanks to the Surface Mount. Clock PLL works with 2.7V~3.6V supply voltage provided. The ambient temperature should be set at -40°C~85°C, which is estimated by the test statistics. This is a clock generator compatible with Clock logic levels. This electronic component can be classified as a Frequency Synthesizer. This clock-generating IC is a 28-bit device designed explicitly for microprocessors. According to the base part number SI4136, its related parts can be found. There is an available 28 pin on the clock generators.
SI4136-F-GMR FeaturesAvailable in the 28-VFQFN Exposed Pad
Supply voltage of 3V
SI4136-F-GMR ApplicationsThere are a lot of Silicon Labs
SI4136-F-GMR Clock Generators applications.
Instrument
Automatic test equipment
Wide area power system
Digital circuits
Wireless base station for LTE, LTE-advanced
Picocells, femtocells and small cells
Sampling clocks for ADC and DAC
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
| Factory Lead Time | 4 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-VFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 28 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 1997 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 28 |
| Type | Frequency Synthesizer |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 2.7V~3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | SI4136 |
| Output | Clock |
| Pin Count | 28 |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 2.5GHz |
| Input | Crystal |
| Ratio - Input:Output | 1:3 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Divider/Multiplier | Yes/No |
| Length | 5mm |
| Height Seated (Max) | 0.9mm |
| Width | 5mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |