SI52131-A11AGM OverviewThere is a package named Bulk that contains it. As part of the packaging, there is a serial number 24-WFQFN Exposed Pad associated with the product. Clock program is recommended to mount Surface Mount on the wall. 24 terminations have been made. In this part, the voltage is 3.3V. As of the moment, the device has 1. In a normaloperation, there is 200MHz maximum frequency. Temperatures can be varied in the operating range of -40°C~85°C. A component can supply 3.135V~3.465V voltage. This component serves a single purpose PCI Express (PCIe), Clock Generator. This output is intended to be Clock. There are 1997 published parts for this part. Search for information about this part by using the SI52131 base part number. A Surface Mount mounting is recommended. 24 pins are on the device. There is a possibility that the device will be able to maintain 3 outputs. At 45mA, this part will operate with supply current. The system is capable of excellent efficiency when working at 25MHz.
SI52131-A11AGM FeaturesMounting Type: Surface Mount
Include 1 Circuits
run the output at th range of Clock
with 24 Pins
SI52131-A11AGM ApplicationsThere are a lot of Silicon Labs
SI52131-A11AGM application specific timer applications.
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
Servers, Storage, Search Acceleration
Ethernet Switches, Routers
Small Cells, Mobile Backhaul/Fronthaul
Print Imaging
Communications
| Factory Lead Time | 4 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-WFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 24 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Bulk |
| Published | 1997 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 24 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Voltage - Supply | 3.135V~3.465V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 25MHz |
| Base Part Number | SI52131 |
| Output | Clock |
| Number of Outputs | 3 |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Supply Current | 45mA |
| Frequency (Max) | 200MHz |
| Input | Clock, Crystal |
| Ratio - Input:Output | 1:3 |
| Primary Clock/Crystal Frequency-Nom | 25MHz |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | No/Yes |
| Max Duty Cycle | 53 % |
| Main Purpose | PCI Express (PCIe), Clock Generator |
| Length | 4mm |
| Height Seated (Max) | 0.8mm |
| Width | 4mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |