SI5320-G-BC OverviewIt is packaged using the Tray method since it is a clock IC. Embedded in the 63-CBGA package is this Clock PLL. Frequency generator is capable of operating at a maximum temperature of NOT SPECIFIED when reflowing. It contains a total of 63 terminations within RF synthesizer. This clock generator ic should receive a voltage of 3.3V. It is designed that the Clock PLL's input should be LVTTL. A total of 1 circuits are implemented to access the full performance of the electrical part. Using this clock-based frequency synthesizer, you can achieve a maximum frequency of 693MHz. Because of the Surface Mount, clock PLL can be easily mounted on the panel. As long as you provide 3.135V~3.465V supply voltage, it will work. Using the test statistics, we estimate that the ambient temperature should be -20°C~85°C. The RF synthesizer is compatible with CML logic levels. An electrical part such as this one can be classified as a Clock Multiplier component. In this IC, a 63-bit frequency generator is designed specifically for use in microprocessors. This part number is related to its related electronic parts. There are a number of 63 pins that are available on the clock generators. There is a maximum supply voltage of 3.3V that frequency generators can handle. An electronic part belonging to the DSPLL® series is being used here. Clock generators of this type can be applied in the SONET;SDH axis.
SI5320-G-BC FeaturesAvailable in the 63-CBGA
Supply voltage of 3.3V
Operating supply voltage of 3.3V
SI5320-G-BC ApplicationsThere are a lot of Silicon Labs
SI5320-G-BC Clock Generators applications.
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
Line cards used in telephone exchange
Fiber Channel
PCI express cards
Infotainment systems
Medical equipment
Multi-function printers
Media broadcast servers
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 63-CBGA |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 63 |
| Operating Temperature | -20°C~85°C |
| Packaging | Tray |
| Series | DSPLL® |
| Published | 2001 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 63 |
| Type | Clock Multiplier |
| Applications | SONET;SDH |
| Voltage - Supply | 3.135V~3.465V |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | SI5320 |
| Output | CML |
| Pin Count | 63 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 693MHz |
| Input | LVTTL |
| Ratio - Input:Output | 1:1 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Length | 9mm |
| Width | 9mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |