SI53303-B-GM OverviewIt's a electronic part of the 44-VFQFN Exposed Pad package. It's packaged in the form of a Tray. There are 44 terminations in it. High efficiency is feasible with a supply voltage of 1.8V. It's set up in the way of Surface Mount. Fanout Buffer (Distribution), Translator is the classification for this electrical component. To ensure reliable performance, the temperature should be set to -40°C~85°C. It should be able to work with a power source of 1.71V~3.63VV. Its output is CML, HCSL, LVCMOS, LVDS, LVPECL. For operation, 44 pins are used. It is a member of the SI53303 family. It is set to output 10 by default. With a frequency of 725MHz, it is capable of maintaining excellent accuracy.
SI53303-B-GM Features44 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
at 725MHz frequency
SI53303-B-GM ApplicationsThere are a lot of Silicon Labs
SI53303-B-GM Clock Buffers & Drivers applications.
Synchronous digital system
Car
Aviation
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 44-VFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 44 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tray |
| Published | 1997 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 44 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Translator |
| Voltage - Supply | 1.71V~3.63V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 725MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | SI53303 |
| Output | CML, HCSL, LVCMOS, LVDS, LVPECL |
| Number of Outputs | 10 |
| Number of Circuits | 2 |
| Nominal Supply Current | 100mA |
| Logic Function | Clock |
| Input | CML, HCSL, LVCMOS, LVDS, LVPECL |
| Ratio - Input:Output | 1:5 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Max Duty Cycle | 52 % |
| Height | 850μm |
| Length | 7mm |
| Width | 7mm |
| REACH SVHC | Unknown |
| RoHS Status | RoHS Compliant |