SI5330A-A00202-GM OverviewA 24-VFQFN Exposed Pad case is used for packaging. A Tray is used to package it. Under normal circumstances, 710MHz is the maximum value. In it, there are 24 terminations. Supply voltages of 2.5V allow for high efficiency. A mount of Surface Mount has been applied to it. This electronic component falls under the classification of Fanout Buffer (Distribution), Translator. Temperature -40°C~85°C is recommended for reliable performance. With a 1.71V~3.63VV power source, it should work. In the direction of Surface Mount, it is placed. There are 24 pins on timeing clock. There is LVPECL output from clock driver. Operation is performed with 24 pins. It belongs to the family SI5330. A member of the ECL family, this gadget is a timeing clock. In this case, Vsup will be set to 2.75V (decimal). In order for the supply voltage (Vsup) to stay above 2.25V, it should be kept as high as possible. By default, the output is set to 4.
SI5330A-A00202-GM Features24 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
SI5330A-A00202-GM ApplicationsThere are a lot of Silicon Labs
SI5330A-A00202-GM Clock Buffers & Drivers applications.
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-VFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 24 |
| Weight | 41.191857mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tray |
| Published | 1997 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 24 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Translator |
| Voltage - Supply | 1.71V~3.63V |
| Terminal Position | QUAD |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | SI5330 |
| Output | LVPECL |
| Pin Count | 24 |
| Number of Outputs | 4 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 2.75V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.25V |
| Number of Circuits | 1 |
| Propagation Delay | 2.5 ns |
| Turn On Delay Time | 2.5 ns |
| Frequency (Max) | 710MHz |
| Family | ECL |
| Input | CML, HCSL, LVDS, LVPECL |
| Ratio - Input:Output | 1:4 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Max Duty Cycle | 60 % |
| Duty Cycle | 60 % |
| Height Seated (Max) | 0.9mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |