ICS853014BGLFT OverviewIt is package in 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) case. It is packaged as a Tape & Reel (TR). In normal operation, 2GHz is the maximum value. The mount is made up of Surface Mount. Electronic components classified as Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer fall into this category. Setting the temperature to -40°C~85°C ensures reliable performance. 2.375V~3.8V V power should work with it. The output of it is ECL, LVPECL. It belongs to the family of ICS853014.
ICS853014BGLFT FeaturesThe operating temperature of -40°C~85°C degrees
ICS853014BGLFT ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
ICS853014BGLFT Clock Buffers & Drivers applications.
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer |
| Voltage - Supply | 2.375V~3.8V |
| Base Part Number | ICS853014 |
| Output | ECL, LVPECL |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 2GHz |
| Input | CML, LVDS, LVPECL, SSTL |
| Ratio - Input:Output | 2:5 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |