SI5330A-B00200-GM OverviewThere is a case option of 24-VFQFN Exposed Pad available for this clock divider. There is a Tray packaged with it. 24 terminations have been recorded. With a supply voltage of 3.3V, high efficiency is possible. As far as I can tell, it is mounted by Surface Mount. Electronic parts classified as Fanout Buffer (Distribution), Translator are considered to be safety components. It is recommended to set the temperature to -40°C~85°C so the system can perform reliably. In order for it to function, a power source of 1.71V~3.63V V must be available. A pin count of 24 can be found on it. As a result, the output is LVPECL. It is operated using the 24 pins. This is a member of the family of SI5330. The maximum supply voltage (Vsup) has been set to 3.63V. As a rule, the supply voltage (Vsup) should be kept above 2.97V for normal operation. There is a default setting of output 4. It is capable of maintaining excellent accuracy with a frequency of 710MHz.
SI5330A-B00200-GM Features24 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
at 710MHz frequency
SI5330A-B00200-GM ApplicationsThere are a lot of Silicon Labs
SI5330A-B00200-GM Clock Buffers & Drivers applications.
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
Data communication
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-VFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 24 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tray |
| Published | 1997 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 24 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Translator |
| Voltage - Supply | 1.71V~3.63V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 710MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | SI5330 |
| Output | LVPECL |
| Pin Count | 24 |
| Number of Outputs | 4 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.63V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.97V |
| Number of Circuits | 1 |
| Nominal Supply Current | 10mA |
| Propagation Delay | 4 ns |
| Turn On Delay Time | 2.5 ns |
| Logic Function | Clock |
| Input | CML, HCSL, LVDS, LVPECL |
| Ratio - Input:Output | 1:4 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Duty Cycle | 60 % |
| Height | 850μm |
| Length | 4mm |
| Width | 4mm |
| REACH SVHC | Unknown |
| RoHS Status | RoHS Compliant |