LMK00804BQWRGTRQ1 OverviewAs far as the case type is concerned, the cut smart buffer is available in 16-VFQFN Exposed Pad. There is a case available for the circuit clock in Tape & Reel (TR). In normal operation, the maximum value is set to 350MHz. A total of 16 terminations are present in it. With a supply voltage of 3.3V, it is possible to achieve a high level of efficiency. As a result, it will be mounted by Surface Mount, Wettable Flank in this case. This electronic part is classified as Fanout Buffer (Distribution), Translator. It is recommended to set the temperature to -40°C~125°C TA in order to achieve reliable performance. It should be capable of operating with a power supply of 3.135V~3.465V volts. The output is set to LVCMOS, LVTTL. Basically, it belongs to the same family as the LMK00804. The buffer IC belongs to the LMK family. This is set to 3.465V for the maximum supply voltage. It is a part of the Automotive, AEC-Q100 series of electrical parts.
LMK00804BQWRGTRQ1 Features16 terminations
The operating temperature of -40°C~125°C TA degrees
LMK00804BQWRGTRQ1 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
LMK00804BQWRGTRQ1 Clock Buffers & Drivers applications.
Synchronous digital system
Car
Aviation
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount, Wettable Flank |
| Package / Case | 16-VFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~125°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 16 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Translator |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 3.135V~3.465V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | LMK00804 |
| Output | LVCMOS, LVTTL |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.465V |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 350MHz |
| Family | LMK |
| Input | HCSL, LVCMOS, LVDS, LVHSTL, LVPECL, LVTTL, SSTL |
| Ratio - Input:Output | 2:4 |
| Differential - Input:Output | Yes/No |
| Propagation Delay (tpd) | 2.5 ns |
| fmax-Min | 350 MHz |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.035 ns |
| Length | 3mm |
| Width | 3mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |