SI5330C-B00207-GM OverviewIt is package in 24-VFQFN Exposed Pad case. It is packaged as a Tray. A total of 24 terminations can be found in it. It is possible to achieve high efficiency with a 3.3V supply voltage. The mount is made up of Surface Mount. Electronic components classified as Fanout Buffer (Distribution), Translator fall into this category. Setting the temperature to -40°C~85°C ensures reliable performance. 1.71V~3.63V V power should work with it. 24 pins are present on timeing clock. The output of it is HCSL. This IC divider operates on 24 pins. It belongs to the family of SI5330. In this case, the maximum supply voltage (Vsup) is set to 3.63V. In order to maintain normal operation, the supply voltage (Vsup) should be maintained above 2.97V. Default settings are set to output 4. An excellent degree of accuracy can be maintained at a frequency of 250MHz.
SI5330C-B00207-GM Features24 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
at 250MHz frequency
SI5330C-B00207-GM ApplicationsThere are a lot of Silicon Labs
SI5330C-B00207-GM Clock Buffers & Drivers applications.
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-VFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 24 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tray |
| Published | 1997 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 24 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Translator |
| Voltage - Supply | 1.71V~3.63V |
| Terminal Position | QUAD |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 250MHz |
| Base Part Number | SI5330 |
| Output | HCSL |
| Pin Count | 24 |
| Number of Outputs | 4 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.63V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.97V |
| Number of Circuits | 1 |
| Nominal Supply Current | 10mA |
| Propagation Delay | 2.5 ns |
| Turn On Delay Time | 2.5 ns |
| Logic Function | Clock |
| Input | CML, HCSL, LVDS, LVPECL |
| Ratio - Input:Output | 1:4 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Duty Cycle | 60 % |
| Height | 850μm |
| Length | 4mm |
| Width | 4mm |
| REACH SVHC | Unknown |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |