SI5330H-B00220-GMR Overview24-VFQFN Exposed Pad case is available for the cut smart buffer. In case Tape & Reel (TR), the cut smart buffer is available. Normal operation has a maximum value of 350MHz. A total of 24 terminations have been found in it. The supply voltage of 3.3V is capable of providing high efficiency. If this is the case, it will be mounted as Surface Mount. This electronic part is classified as Fanout Buffer (Distribution), Translator. If you wish to ensure reliable performance, you should set the temperature to -40°C~85°C. In general, it should be able to work with a power source of 1.71V~3.63V volts. On this board, there is a pin count of 24. Buffer IC is SSTL that is output. In order for the timeing clock to operate, it is connected to the 24 pins. The structure belongs to the SI5330 family of structures. This value is set to 3.63V for the maximum available supply voltage (Vsup). A voltage higher than 2.97V is necessary for normal operation of the system.
SI5330H-B00220-GMR Features24 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
SI5330H-B00220-GMR ApplicationsThere are a lot of Silicon Labs
SI5330H-B00220-GMR Clock Buffers & Drivers applications.
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
Data communication
Telecommunications
Computing
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-VFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 24 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 1997 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 24 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Translator |
| Voltage - Supply | 1.71V~3.63V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | SI5330 |
| Output | SSTL |
| Pin Count | 24 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.63V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.97V |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 350MHz |
| Input | CML, HCSL, LVDS, LVPECL |
| Ratio - Input:Output | 1:8 |
| Differential - Input:Output | Yes/No |
| Propagation Delay (tpd) | 4 ns |
| Length | 4mm |
| Height Seated (Max) | 0.9mm |
| Width | 4mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |