SI5330L-B00228-GMR OverviewThere is a case available for the cut smart buffer in 24-VFQFN Exposed Pad. This package is packaged in the form of a Tape & Reel (TR). For normal operation, 350MHz is the maximum value. It has 24 terminations in it, which means that it is terminated. Supply voltages of 3.3V are capable of achieving high efficiency. In this case, it will be mounted by Surface Mount. A classification of Fanout Buffer (Distribution), Translator is assigned to this electronic part. Setting the temperature to -40°C~85°C will ensure reliable performance. Ideally, it should be able to operate from 1.71V~3.63V volts. There are 24 pins on the clock buffer. There is a value of LVDS as the output. During operation, 24 pins are used. As a member of the SI5330 family, it falls under that category. Vsup is set to 3.63V as the maximum supply voltage. As a general rule, the supply voltage (Vsup) should be maintained above 2.97V.
SI5330L-B00228-GMR Features24 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
SI5330L-B00228-GMR ApplicationsThere are a lot of Silicon Labs
SI5330L-B00228-GMR Clock Buffers & Drivers applications.
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
Data communication
Telecommunications
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-VFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 24 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 1997 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 24 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Translator |
| Voltage - Supply | 1.71V~3.63V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | SI5330 |
| Output | LVDS |
| Pin Count | 24 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.63V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.97V |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 350MHz |
| Input | CMOS, HSTL, LVTTL, SSTL |
| Ratio - Input:Output | 1:4 |
| Differential - Input:Output | No/Yes |
| Propagation Delay (tpd) | 4 ns |
| Length | 4mm |
| Height Seated (Max) | 0.9mm |
| Width | 4mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |