LMK01000ISQX/NOPB OverviewIt is available in the case 48-WFQFN Exposed Pad for this cut smart buffer. It is available in the case Tape & Reel (TR). There is a maximum value of 1.6GHz for normal operation. There are 48 terminations in it. Using a supply voltage of 3.3V allows for high efficiency. Consequently, it will be mounted by Surface Mount. There is a classification of Fanout Buffer (Distribution), Divider for this electronic part. The temperature should be set to -40°C~85°C to ensure reliable performance. This circuit clock should be able to operate on a power supply of 3.15V~3.45V volts. It's in the way of Surface Mount. It has a number of pins of 48. There is an output of LVDS, LVPECL. The 48 pins are utilized for operation. There is a family of objects known as the LMK01000. It's set to 3.45V for the maximum supply voltage (Vsup). As a default, it is set to output 8 by default. Power for the clock buffer comes from a 3.3V volt supply. This method entails the use of the TR packing method.
LMK01000ISQX/NOPB Features48 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
LMK01000ISQX/NOPB ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
LMK01000ISQX/NOPB Clock Buffers & Drivers applications.
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
Data communication
Telecommunications
Computing
Medical imaging
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 4 days ago) |
| Factory Lead Time | 16 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-WFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 48 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 48 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Divider |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Packing Method | TR |
| Voltage - Supply | 3.15V~3.45V |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | LMK01000 |
| Output | LVDS, LVPECL |
| Pin Count | 48 |
| Number of Outputs | 8 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.45V |
| Power Supplies | 3.3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 1.6GHz |
| Logic Function | Buffer, Clock |
| Input | Clock |
| Ratio - Input:Output | 2:8 |
| Max I(ol) | 0.0005 A |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.03 ns |
| Height | 800μm |
| Length | 7mm |
| Width | 7mm |
| Thickness | 750μm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |